Ministry Directory

(Click on Name to e-mail)


Pastor................................... Fr. Gregory Houck,O.Carm
Associate Pastor.................. Fr. David Genders, O.Carm
Deacons...............................



Deacon Michael Penich
Deacon Mark Purdome
Deacon Ivan Siap
Deacon Bob Birck

Pastoral Council................... Maryalice Smith

Art & Environment................

Terry Denecke-Dattalo

Communion Ministers..........

Cassie Bertke

Lectors.................................


Anna Richardt
Lyla Chandy
 
Liturgy Committee............... Mary Penich

Music...................................

Ruth Peck
  Julie Jester

Ushers..................................

Ed Mills
Adult Faith Formation..........
Evangelization and Catechesis Team

Baptism Preparation............

Gregory Houck, O.Carm

Bible Study...........................


Diane Counts (Fri)
Barbara Wagner (Wed)
 
Evangelization and Catechesis...........................

Megan Miller
Jonathan Blevins

Sacramental Prep
First Communion.................

Amy Russell

Sacramental Prep Confirmation........................


Laura Oslovich

Evangelization and Catechesis |
Admin Assistant...................




Tammy Oberstar
Mary Jo Urquhart

Natural Family
Planning...............................

Ed & Sharon Harrigan

Protecting God’s
Children................................


Tammy Oberstar
RCIA.....................................
Megan Miller
Deacon Bob Birck

Special Religious
Education.............................

Scott Vrabel(Tues)
  Lyla Chandy (Thurs)
Vacation Bible
School..................................

Amy Russell

Youth Ministry
(Life Teen).............................


Jonathan Blevins

Catholic Charities.................

Nancy Payonk

Grief Journey Support..........

Barbara Kapple, MS, LCPC

Food Pantry
Holy Family............................


Cyndi & Jerry Haines

Food Pantry
St. Anastasia.........................


Mary Pieper

Funeral Hospitality...............

Sue Tebbetts

Meals and Services..............

Liz Biondi

Ministers of Care.................

Diana Lonergan

Prayer Shawls......................

Sue Allen

Respect for Life....................

Ed & Sharon Harrigan

St. Vincent de Paul...............

Jim Marinis

Adoption Support.................

Debbie Mumm


Celebrate Family.................. Emily Webber

Communications..................

David Genders, O.Carm

Contemplative Prayer...........

Saint Paul Staff

Dinner Club..........................

Carol Schultz
  Mary Maus

Divorce Support
Group....................................


Trish Kamps

Faith Sharing........................

Peg Bandel

First Saturday
Prayer Group........................


Arleen Siap

Greeters.................................

Marianne Porreca

Hospitality.............................

Ellen Reilly

Information Desk...................

Paula Mengarelli

Knights of Columbus.............

Tom Rusnak

Men’s Legacy Workshop........

Kevin Murphy

Tabernacle Prayer Group....... Peg Bandel

Women’s Fellowship..............

Joyce Latz

Business Office......................

Bob Sekany

Facility Operations................

Richard Plage

Office Manager......................

Keri Sekany